"Електрон" проти "Татра-Юг". Як Київ закуповує трамваї

04.01.2016

2015 для львівського концерну Електрон можна вважати дуже успішним. Компанія пробилася на ринок Києва, поставивши столиці перші два низькопольних трамвая. На руку виробникові зіграла держсубвенції у 100 млн грн, виділена на закупівлю трамваїв. Ще п'ять трамваїв Електрон обіцяє поставити в 2016-му - якщо Київ заплатить. 


В інтерв'ю  ЛІГА.net  президент корпорації Електрон  Юрій Бубес  розповів, як він конкурував з компанією Татра-Юг, чому не встиг поставити в Київ всі сім трамваїв і чому українські міста закуповують застарілу техніку за завищеними цінами. 

 

- У бюджеті України-2015 було виділено 100 млн гривень на розвиток і виробництво трамваїв. Які міста провели тендери? Скільки замовлень отримав Електрон і скільки за фактом поставили?

- Ця субвенція успішно використана у Львові та Києві, де Електрон виграв два тендери по 7 трамваїв для кожного. У тендерах в Маріуполі і Одесі ми не брали участь.

До Києва ми 29 грудня поставили другий трамвай. Інші п'ять надійдуть уже в наступному році. Також на наступний рік  запланована поставка  семи трамваїв для Львова. Ми підписали договір і вже отримали авансовий платіж. Приступаємо до виробництва.

 

- Яка вартість львівського контракту?

- Близько 7 млн ​​євро. Для порівняння, в тому ж львівському тендері брала участь румунська компанія Astra. За аналогічного класу трамваї вона виставила ціну вдвічі вище нашої.

 

- Коли ці трамваї реально поставите?

- Термін виробництва перших п'яти трамваїв для Львова - 7,5 місяців (після отримання першого авансу, який надійшов 30 грудня), що залишилися два трамваї - ще протягом двох місяців. Але тут багато що залежатиме від термінів поставки компонентів нашими зарубіжними партнерами. У більшості з них термін виробництва необхідних нам агрегатів - від трьох (двигуни) до шести-восьми місяців (редуктори) з моменту замовлення.

 

- Ви натякаєте, що можуть бути затримки в постачаннях?

- Ні. Ми готові поставити ці трамваї ритмічно, більше того, розраховуємо зробити це раніше прописаного в договорі терміну. Ми намагаємося максимально піти від використання зарубіжних компонентів: це фінансово вигідніше і дозволяє бути більш гнучкими у виробництві і постачаннях готової продукції. Тут є інша проблема, з якою ми зіткнулися в 2015 році: існуюча процедура тендерних закупівель, м'яко кажучи, недосконала. Неможливо прогнозувати результати тендеру і, відповідно, терміни початку робіт. Наприклад, роботу із закупівлі Києвом семи трамваїв ми почали ще навесні. Фактично договір з Київпастрансом з виробництва трамваїв був підписаний в кінці жовтня, а перші гроші надійшли ще пізніше. Який виробник зможе за півтора місяці до кінця року закрити такий контракт? Тому довелося частину замовлення перенести на наступний рік.

Ми дуже розраховуємо, що в Україні з 1 січня 2016 року запрацює система електронних торгів, у тому числі по комунальним закупівлям. Вона набагато прозоріше і дозволить більш об'єктивно прораховувати свої витрати і терміни виробництва і, відповідно, отримувати справедливу рентабельність.

 

- Ви виграли тендер на поставку семи трамваїв у Київ (вартість акцептованої пропозиції 183750000 грн). Як ви можете прокоментувати результати другого тендеру в грудні, який виграла компанія Татра-Юг (вартість угоди з постачання в 2016 році п'яти трамвайних вагонів склала 64400000 грн)?

- Конкурс був розбитий на два лоти. У першому лоті йшлося про закупівлю одного 100% низкопольного трамвая. Другий лот передбачав закупівлю п'яти трамваїв з рівнем підлоги в 35%. Ми вирішили не брати участь у цьому тендері. Чому? Було зрозуміло, що за 1,5 місяці ми не встигнемо забезпечити поставку по першому тендером. Навіщо брати на себе додаткові, свідомо нездійсненні зобов'язання? Треба бути чесними перед собою і киянами.

 

 П'ятисекційні повністю низькопідлоговий Електрон обійшовся столиці в 26 млн гривень. А за одиночний вагон К1М виробництва Татра-Юг (місткістю вполовину менше Електрону) з частково низькою підлогою Київ платить майже 13 млн.  Як може вартість не найсучаснішої трамвая бути порівнянною з ціною повністю низкопольного нового трамвая?

- Мені складно коментувати. Думаю, компанія отримала хорошу рентабельність. До того ж, за моїми даними, ці трамваї були вироблені два роки тому. Можу тільки припустити, що, закуповуючи ці трамваї, Київпастранс виходив з того, що в Києві є ділянки, де повністю низькопідлоговий трамвай відразу не піде. Щоб привести у відповідність інфраструктуру, потрібно кілька років. А ці трамваї на таких ділянках вже зараз можуть виконувати свої функції і перевозити людей. Я припускаю, що в Київпастрансі порахували, що вони в будь-якому випадку краще нинішніх, вік яких часто перевищує 30-40 років. 

 

- Коли Київ отримає інші п'ять трамваїв Електрон?

- У нас є чинний договір. При наявності грошей в Київпастрансі ми готові його виконувати.

 

- Ви згадали, що Електрон залежимо від поставок іноземних компонентів. Який зараз відсоток українських деталей в нових трамваях? Як рівень локалізації змінився за рік?

- Ми сьогодні залежний від зарубіжних компонентів приблизно на 30%. Це критичний імпорт - агрегати, які не виробляються в Україні (а якщо і випускаються, то не мають необхідних якісних характеристик в порівнянні з іноземними аналогами). Мова йде про редукторах (їх не виробляють в Україні), двигунах, частково - електроніці і блоках.

Ми закінчили рік з візком власного виробництва. Це 40% усього трамвая. Раніше закуповували їх у Німеччині, але це дорого. По частинах локалізували у нас. Перейшли на своє лиття. У результаті візки для київських трамваїв повністю вироблені у Львові на заводах Електрону (за участю українських підприємств).

Пасажирські сидіння (трамваї та тролейбуси), система освітлення салону, зовнішня і внутрішня облицювання кузова, інформаційні системи - українського виробництва. Три роки тому ми завозили скло з-за кордону - сьогодні закуповуємо в Україні. Перестали закуповувати в Австрії кондиціонери, встановлюємо свої. Усі малі електродвигуни випускаємо в Україні і працюємо над локалізацією великих моторів. Якщо на початку своєї діяльності ми співпрацювали з 15 українськими підприємствами, сьогодні даємо роботу не менше 100. Завдання - досягти локалізації 80% до кінця 2016 року.

 

- Ви цього року запустили виробництво автобусів. Скільки продали?

- Виграли тендер на поставку 10 низькопольних автобусів у Львові з двигунами екологічного стандарту Євро-5. Термін постачання - кінець лютого 2016 року. Готуємося випускати автобуси з нормами Євро-6 - для європейського ринку.

 

- Де купуєте двигуни для них?

- Мотори і мости поки змушені купувати в Європі. Електроніка частково українська (периферія та обладнання). Електроніка по тяговим і силовим агрегатам буде локалізована в Україні в 2016 році.

 

- Ви справили електробус моделі Е19101. Вже передали Львову? Хто ще цікавиться?

- Львів його купив, зараз він проходить тестову підготовку.Також за договором робимо тестовий 12-метровий електробус для Польщі. Якщо машина сподобається, вони готові закупити близько 50 таких електробусів. Це майбутнє транспорту. Вартість разової зарядки нашого електробуса становить 80 грн, тоді як традиційний дизельний автобус витрачає 2 500 грн до наступної дозаправки. Економія очевидна.

 

- Скільки тролейбусів ви зробили в цьому році і який план на 2016-й?

- До Львова поставили п'ять одиниць, два в Хмельницький. Львів виділив 200 млн грн на закупівлю автобусів і хоче купити ще п'ять тролейбусів в 2016 році. Будемо брати участь у тендерах.

 

- У Міністерстві інфраструктури кажуть, що три світові виробника тяги домовляються про виробництво в Україні. Йдеться про компанії Hyundai, Bombardier і Siemens. Яка ймовірність, по-вашому, приходу цих виробників в Україні? Ви ведете переговори про створення СП?

- Я провів переговори з представниками Hyundai і Bombardier. Обговорили варіанти співпраці. Bombardier готовий брати участь як в з/д, так і в електротранспортних проектах (виробництво трамваїв). Hyundai розглядає Україну як майданчик для виходу на європейський ринок. Поки ніяких документів не підписано, але інтерес великий. Для держави важливо, залучаючи інвестора, враховувати інтереси місцевого виробника.Правильно сказав міністр Пивоварський: якщо хочете отримати доступ на наш ринок - шукайте співпрацю з українським виробником.

 

- У якій ролі вас розглядає той же  Hyundai?

- В якості партнерів. У них є технології на рівні ноухау - системи управління, приводів.Я їм сказав: "Будь ласка, пропонуйте". Щоб це було рентабельно, їм потрібно займатися не просто збіркою, а виробництвом компонентів тут. Чи буде це СП? Я не знаю. Форма співпраці - питання другорядне.

 

- Які потужності заводу? Наскільки вони завантажені?

- Сьогодні потужності дозволяють випускати більше 50 одиниць транспорту щорічно. У нас вже є технології для забезпечення серійного виробництва. Але обсяги виробництва і собівартість залежать від наявності системного замовлення.

 

- Яка у вас середня зарплата на підприємстві?

- На машинобудівних підприємствах - близько 6000 грн.

 

- Скільки ви плануєте провести техніки в 2016 році?

- Близько 20 трамваїв і не менше 50-70 автобусів. По тролейбусах поки не можу сказати.

 

- На які фінансові результати вийдете за підсумками року?

- Цього року оборот концерну Електрон виріс в два рази. У концерн входить 15 підприємств. Ми продали спеціальні комунальні машини, швидкі допомоги. Я дуже підтримую децентралізацію: у місцевих бюджетів з'являються гроші на закупівлю техніки для своїх потреб.

Якою буде чистий прибуток, я зможу сказати в січні, але по щоденними зведеннями я бачу, що ми виходимо на прибуток. План на 2016 рік - подвоїти показники 2015-го.  


Денис Кацило ЛIГАБiзнесIнформ

Информационное агентство www.liga.net


kamagra oral jelly 100mg suppliers australia 29.03.2018 - 09:19

erfahrungsbericht kamagra shop deutschland
<a href="http://kamagradxt.com/">http://kamagradxt.com/</a>
buy kamagra oral jelly online in india
<a href="http://kamagradxt.com/">buy kamagra 100 mg oral jelly</a>
kamagra 100mg oral jelly india
http://kamagradxt.com/
kamagra oral jelly vs viagra

sleep store kamagra 28.03.2018 - 20:01

kamagra 100mg tablets china
<a href="http://kamagradxt.com/">kamagra 100 mg oral jelly</a>
kamagra oral jelly india
<a href="http://kamagradxt.com/">kamagra 100mg oral jelly uk</a>
kamagra usa website
http://kamagradxt.com/
kamagra oral jelly come si usa

Homework Now.Com 26.02.2018 - 01:15

descriptive words for essay writing <a href="http://essays.store">college essays editing</a> essays <a href=http://essays.store>food essay</a>

Assignment Helpers 23.02.2018 - 12:47

write me essay <a href="http://essays.store">write essays</a> essays <a href=http://essays.store>nursing essay title</a>

Buy Papers Online 11.02.2018 - 20:34

homework help online <a href="https://homeworkhelp.us.com">homework help</a> homework help online <a href=https://homeworkhelp.us.com>homework help</a>

Payday Loan Online 11.02.2018 - 19:26

loans columbus ohio <a href="https://sameday.us.com">same day loans</a> same day payday loans <a href=https://sameday.us.com>a loan with bad credit</a>

Online Homework 11.02.2018 - 18:06

university homework help <a href="https://homeworkhelp.us.com">online homework</a> help with homework <a href=https://homeworkhelp.us.com>help with my homework</a>

Payday Express 11.02.2018 - 16:49

best online payday <a href="https://personalloans.store">personal loans</a> personal loans <a href=https://personalloans.store>personal loans unsecured</a>

Personal Loans 11.02.2018 - 16:00

same day loans <a href="https://sameday.us.com">same day payday loans</a> same day loans <a href=https://sameday.us.com>need money fast</a>

-->